NNR Nyheter 3 2025

NÄRINGSLIVETS REGELNÄMND
NYHETSBREV – SEPTEMBER 2025
Företagarna kan inte vänta
Andrea FemrellNNRs senaste Regelbarometer för i år är tyvärr en bekymmersam läsning. Även i år är det betydligt fler företagare (28 procent) som upplever att det har blivit krångligare än som anser att det blivit enklare (4 procent) att följa de statliga reglerna jämfört med hur det var för ett år sedan.
Nytt för i år är att det främst de större företagen med 50 eller fler anställda som upplever ökat krångel. Att regelkrånglet nu uppfattas som ett så pass stort problem även av de större företagen visar hur betungande situationen blivit.
Samtidigt fortsätter företagens kostnader för att hantera reglerna att öka. Enligt Tillväxtverkets egna beräkningar så uppgick förra årets ökning av företagens årliga administrativa kostnader till hela 10,3 miljarder kronor. Det är lika mycket den totala nettoökningen mellan åren 2013–2023. Tillväxtsverket skattar nu de totala årliga kostnaderna för företagen att följa regler till hissnande 389 miljarder kronor.
Mest bekymmersamt är kanske att få företagare tror att det kommer bli bättre. En majoritet (54 procent) av de svarande i Regelbarometern befarar att regelbördan kommer att öka under de närmaste åren. Nästan ingen (3 procent) tror på minskad regelbörda. En stor majoritet (67 procent) anser också att politikerna ägnar för litet uppmärksamhet och arbete åt regelförbättringar och förenklingar.
Regeringen ser dock regelförbättring som en prioriterad fråga och flera initiativ har tagits det senaste året. Såväl skatteförslag som förslag inom miljöområdet utreds och myndigheterna väntas leverera förenklingsrapporter i början av nästa år. Förenklingsrådet har som ni kan läsa mer om nedan presenterat ytterligare ett förslag som handlar om avskaffat mat och kökskrav vid servering, vilket innebär besparingar för berörda företag på omkring 3,9 miljarder kr. Regeringen avser lägga fram förslaget till våren.
Med ett år till valet är det hög tid att genomföra förändringar som ger omedelbar och bestående lättnader i regelbördan, liksom att arbeta med konkreta mål och se till att politiken utmynnar i faktiska besparingar – i både tid och pengar. Företagens kostnadsökningar för regelbördan kan helt enkelt inte tillåtas fortsätta.
Som vanligt finns Näringslivets Regelnämnd och våra medlemmar här för att bistå politiken med all vår samlade kompetens.
Andrea Femrell, VD Näringslivets Regelnämnd
SVERIGE
[bild]
Företagen tror på ökad regelbörda
Årets Regelbarometer från Näringslivets Regelnämnd visar att det även i år är betydligt fler företagare och företagsledare (28 procent) som upplever att det har blivit krångligare än som anser att det blivit enklare (4 procent) att följa de statliga reglerna jämfört med hur det var för ett år sedan. Nytt för i år är att det främst de större företagen med 50 eller fler anställda som upplever ökat krångel.
– Vi vet att regeringen ser regelförbättring som en priortirad fråga och flera initiativ har tagits det senaste året, bland annat i form av Förenklingsrådet och Implementeringsrådet samt ett flertal förenklingsuppdrag till myndigheterna. Men politiken har ännu inte slagit igenom i företagens verklighet, och förändringarna går för långsamt, konstaterar Andrea Femrell, vd för Näringslivets Regelnämnd.
Läs mer här.
TN: Så slår nya regelkaoset mot företagen – ännu fler drabbas: ”Då blir jag riktigt orolig”
Regelbördan för företagen når nya toppnivåer och en ny rapport slår fast att krånglet slår bredare än förut. Företagare TN har pratat med vittnar om allt från oklara EU-regler till oförstående kommunpolitiker. ”Under mina drygt 40 år i näringslivet har det varit en konstant ökning av regler”, säger Ulrik Wehtje, styrelseordförande på tryckeriet Exakta.
Det skriver Tidningen Näringslivet om NNRs Regelbarometer.
Läs mer här.
Stor ökning av regelkostnaderna för Sveriges företag
Tillväxtverket har nyligen presenterat sin rapport om regler som påverkar företagens kostnader och konkurrenskraft år 2024. Den visar att företagens administrativa kostnader och fullgörandekostnader fortsätter att öka, år 2024 med 10,3 miljarder kr. Med årets ökning skattas nu de totala årliga kostnaderna för företagen att följa regler till hissnande 389 miljarder kr.
– Regeringen behöver ett nytt och tuffare mål för att minska regelkostnaderna. Ett tydligt nettominskningsmål för regelkostnaderna som helhet är nödvändigt. Kostnaderna kan inte heller tillåtas öka varje år. Som det ser ut nu så springer regelkrånglet ifrån förenklingsarbetet och förenklingsmålen, säger Andrea Femrell, VD Näringslivets Regelnämnd (NNR).
Läs mer här.
Trots löftena – regelkaoset kvarstår: ”Starkt stuprörstänkande”
– Problemet är att den svenska beredningsprocessen tar väldigt lång tid. Vi skulle behöva någon form av snabbspår för att det ska kunna gå fortare att beta av de olika förslagen.
Det säger Andrea Femrell, VD Näringslivets Regelnämnd, i en stor intervju i Tidningen Näringslivet.
Läs mer här.
NNR välkomnar Förenklingsrådets förslag om slopat matkrav vid servering av alkohol
Regeringens förslag till budget på regelförbättringsområdet består av en förenkling av fåmansbolagsreglerna, samt anslag till ett flertal myndigheter som ska utveckla och genomföra förenklingsåtgärder.
– Det är välkommet och nödvändigt att området regelförbättring står högt på den politiska agendan. Det blir tydligt att utväxlingen av förenklingsarbetet blir stort när konkreta förenklingar av krångliga regelverk genomförs. Myndighetssatsningarna är förvisso vällovliga och välbehövda, men tempot för att förenkla konkreta regler behöver öka under kommande år om politiken ska få genomslag, säger Andrea Femrell, VD för Näringslivets Regelnämnd.
Läs mer här.
Regeringsunderlagets budgetförslag: Minskad byråkrati i fokus
Regeringens förslag till budget på regelförbättringsområdet består av en förenkling av fåmansbolagsreglerna, samt anslag till ett flertal myndigheter som ska utveckla och genomföra förenklingsåtgärder.
– Det är välkommet och nödvändigt att området regelförbättring står högt på den politiska agendan. Det blir tydligt att utväxlingen av förenklingsarbetet blir stort när konkreta förenklingar av krångliga regelverk genomförs. Myndighetssatsningarna är förvisso vällovliga och välbehövda, men tempot för att förenkla konkreta regler behöver öka under kommande år om politiken ska få genomslag, säger Andrea Femrell, VD för Näringslivets Regelnämnd.
Läs mer här.
Samtal med Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt
Centerpartiet har under många år varit ett utav frontpartierna när det gäller regelförenkling, men det har gått ett antal år sedan partiet hade reell möjlighet påverka den förda politiken.
Vad vill Centerpartiet idag gällande regelförenkling? Det och mer därtill diskuterar vi med Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt i månadens avsnitt av Regelpodden.
Lyssna på Regelpodden.
Ny medlem: Återvinningsindustrierna
Regelbloggen har pratat med NNRs nyaste medlem Återvinningsindustrierna och deras VD Ellen Einebrant för att fråga vad de tänker om medlemskapet och vilka regelfrågor som påverkar deras bransch mest.
Läs intervjun på Regelbloggen.
Vem blir årets regelförbättrare – nominera nu!
Näringslivets Regelnämnd (NNR) har dragit igång jakten på årets regelförbättrare – en utnämning som ska uppmärksamma den eller de som gjort märkbara insatser i kampen mot regelkrångel under 2025.
Årets regelförbättrare är en person eller organisation som under året gjort påtaglig skillnad för att minska företagens regelbörda. Det kan vara på lokal eller nationell nivå, i stora eller små frågor, men som påverkat företagens situation till det bättre.
Årets regelförbättrare kommer presenteras vid en ceremoni i samband med NNRs glöggmingel i Näringslivets Hus, Stockholm, den 3 december. Nu söker vi nomineringar – vet du någon som gjort skillnad för företagen i din kommun eller region, eller kanske till och med över hela landet? Skicka din nominering till nominera@nnr.se senast den 24 oktober.
EU OCH VÄRLDEN
[bild]
Näringslivets Regelnämnd bjöd på frukost med Danmarks ambassadör
Inför Danmark tillträde som ordförandeland i EU bjöd Näringslivets Regelnämnd (NNR) på frukost med den danska ambassadören Kristina Miskowiak Beckvard för att få höra med om vårt södra grannlands prioriteringar inför ordförandeskapet.
Läs mer här.
Regeringen lämnar 63 förenklingsförslag till kommissionen
I Dagens Industri beskriver EU-minister Jessica Rosencrantz risken med krångliga regler på EU-nivå och vad det riskerar att göra med unionens konkurrenskraft. För att försöka stävja regelbördan och underlätta för unionens företag har nu regeringen lämnat in 63 förenklingsförslag till EU-kommissionen.
NNR har tidigare bidragit i denna process genom att samordna och lämna in förenklingsförslag från medlemmarna.
Läs mer här.
[bild]
Du följer väl NNR i sociala medier?
Vi finns på Facebook, Linked In och på Instagram. Lyssna också gärna på vår podcast Regelpodden och läs om konkreta exempel på företagens regelbörda på Regelbloggen.
NÄRINGSLIVETS REGELNÄMND
Näringslivets Hus, Storgatan 19, Box 55695, 102 15 Stockholm
Telefon: 08-762 70 90. Mediakontakt: 073-020 56 80.
Ansvarig utgivare: Andrea Femrell, VD
E-post: info@nnr.se, Hemsida: www.nnr.se
Redaktör: Susanne Ydstedt, Scantech Strategy Advisors
Näringslivets Regelnämnd är en oberoende, politiskt obunden ideell förening som verkar för effektivare och mindre kostsamma regler samt en minskning av företagens uppgiftslämnande i Sverige och EU. Föreningen har 28 näringslivsorganisationer som medlemmar, vilka representerar 300 000 företag.
För mer information om NNR besök www.nnr.se.
NNRs integritetspolicy finns här.
Vill du avanmäla dig från detta nyhetsbrev? Klicka här.
Dela den här sidan