Markus Svensson och Martin Clarstedt är Årets Regelförbättrare
I början på december delades priset Årets Regelförbättrare ut för allra första gången, och vinnare är Markus Svensson och Martin Clarstedt från Dalarna.
Markus Svensson och Martin Clarstedt verkar för ett bättre företagsklimat över hela landet genom organisationen Tillväxt & Tillsyn, som de båda är grundare till. Tillväxt & Tillsyn anlitas flitigt av kommuner runt om i Sverige, som kommit till insikt om att myndighetsutövningen ständigt behöver utvecklas, med målet att stärka företagsklimatet samtidigt som regelefterlevnaden ökas.
Debatt: ”Regler mot brott tynger företagen”
Den organiserade brottsligheten infiltrerar såväl offentlig som privat verksamhet och olika bedrägliga upplägg kostar staten miljardbelopp. Men det offentliga är inte det enda som hamnar i skottgluggen. Seriösa företag drabbas allt för ofta tredubbelt.
De blir själva offer för bedrägerier, skadegörelse, stölder, hot och våld. De drabbas hårt av svepande åtgärder och krångliga regelverk som förmodas förhindra brottslig verksamhet, men mest ställer till det för den som faktiskt bryr sig om att följa reglerna.
Det skriver NNRs VD Andrea Femrell i Svenska Dagbladet.
Samtal med Socialdemokraternas talesperson i regelförbättringsfrågor Daniel Vencu Öhrlund
Behovet av regelförenkling för Sveriges företag är stort, inte minst om svenskt företagande och konkurrenskraft ska kunna stärkas. Regeringspartierna genomför ett antal reformer som är tänkta att leda minskade kostnader och en effektivare regelgivning samtidigt som frågan om regelförbättring även vuxit sig stark inom EU.
Vad vill Socialdemokraterna, som är det största partiet och oppositionsparti, när det kommer till regelförenkling?
Detta och mer därtill diskuterades med Socialdemokraternas talesperson i regelförbättringsfrågor, riksdagsledamoten Daniel Vencu Öhrlund, i Regelpodden.
Samtal med regeringens industrisamordnare Kristina Alvendal
Regeringen har genomfört ett antal reformer som är tänkta att leda minskade kostnader, en effektivare regelgivning och snabbare tillståndsprocesser för företagen. En del i detta har varit inrättandet av Accelerationskontoret, vars övergripande uppdrag är att underlätta industrins gröna omställning och föreslå lösningar där det finns hinder.
Vilka hinder är det då som finns? Varför är tillståndsprocesserna långsamma? Och vilka lösningar föreslår industrisamordnarna?
Detta och mer därtill diskuterades med Kristina Alvendal, regeringens industrisamordnare och chef för Accelerationskontoret, i Regelpodden.
Regelbloggen intervjuar Årets Regelförbättrare
– Att få ett sånt här pris betyder mycket för oss. Vi har arbetat med regelförbättring och modern tillsyn i snart tjugo år, och det har både varit väldigt roligt och ibland ganska utmanande. Därför känns det extra fint att få ett kvitto på att arbetet faktiskt gjort skillnad – både lokalt och nationellt. Det här priset ger oss mer energi att fortsätta driva de här frågorna framåt.
Det sa Årets Regelförbättrare Markus Svensson och Martin Clarstedt till Regelbloggen efter prisceremonin i Stockholm.
|